epoksi kurutma

Epoksi nedir?

Epoksi Kurutma tanımı ile başlayalım. Epoksi Nedir? Epoksi ilgili kimyasallarla reaksiyona girdiğinde sertleşen sentetik reçine ailesindendir. İlk defa Almaya’da I.G.Farben Industrie tarafıdan (1938 yılında ) tıp sektöründe kullanılmıştır. Yıllar geçtikçe yapışma kuvvetiyle başta inşaat sektörü olmak üzere denizcilik uzay ve havacılık sektöründe kullanılmıştır. Bu reçineye bazı bileşenler eklenip yoğunluğu üst düzeylere ulaştırılmış hijyeniklik ve dekoratiflikte son noktalara gelinmiştir. Epoksiyi kısaca kimyasal reçine olarak tanımlayabiliriz. Sertleşmesi tamamlandıktan sonra her tür darbeye suya direnci yüksektir.

Epoksi Nerelerde Kullanılır?

Yalıtım, Kaplama, Denizcilik uzay ve bilim sanayisinde ve en çok ta inşaat sektöründe kullanılmaktadır. En geniş kullanım alanı zemin kaplamada duvar kaplamada (ara kat astar ya da son kat olarak) çatlak kırık yüzeylerde ve dolgu gerektiren durumlarda yüzey düzenleme ve yüzey kaplamasında epoksi tercih edilmektedir. Epoksi kurutma işlemi uygulanırken mutlaka işin uzmanlarına bırakılması gerekmektedir. Epoksi hafif bir kaplama malzemesi değildir. Bu yüzdende farklı kalınlıklarla işin uzmanları tarafından uygulanabilmektedir.

epoksi kurutma

Epoksiyi Neden Tercih Ederiz?

Epoksi uzun ömürlü bir reçine olduğundan aşırı yük ya da darbeye maruz kalmadığı sürece yıllarca var olan özelliklerini koruduğundan uzun ömürlü diyebiliriz. Bu yüzden epoksi için harcanılan maliyet miktarı uzun ömürlü olduğundan hakkını vermiş olur. Asit ve baz içeren kimyasallara dayanıklı olan epoksi kiri üzerinde barındırmaz anti bakteriyeldir yani hijyeniktir. Bu yüzden hastanelerde ameliyathanelerde oldukça sık olarak yüzey kaplamalarda karşımıza çıkmaktadır. Su geçirmez olduğundan çatısı olmayan binalarda teras kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Uygulaması oldukça basit olan epoksilerin aşınmaya dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz bu yüzdende otoparklarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Renk seçeneği oldukça fazla olduğundan yüzey kaplama ve havuz içi kaplama olarak da kullanılır. Toz tutmaz insan sağlığına dosttur. Kaplandığı yüzeye estetik katar bu yüzden dekoratif olarak kullanılabilir. Kısacası epoksi fabrika, atölye, endüstriyel mutfak, hastane genel mekanları , ameliyathane, ofis vb. eksiz ve yüksek dayanım istenen her yerde rahatlıkla kullanılabilir

Epoksi Nasıl Kurutulur?

Uygulanacak yüzeyin pürüzsüz olması gerekir. Eğer pürüzlü bir yüzey ise törpüleme ya da zımparalama işlemi ile pürüzsüz hale getirilmelidir. Ayrıca ortamda rölatif rutubet maksimum yüzde seksen olmalıdır bunun üzerindeyse rutubet kurutma cihazıyla dengelenmelidir. Ancak bu koşul sağlanmadığında istenilen tutuculuk elde edilemeyebilir. Yüzey temizliği mutlaka yapılmalı ortam yağ kir ve ya tozdan arındırılmalıdır. Aksi durumda epoksi uygulanacak alana yapışmayacaktır. Eğer ortamda kırık çatlak varsa bu özel harçla (epoksi tamir harcı) ile doldurulmalıdır. Astar uygulaması bizce mutlaka yapılmalı çünkü daha homojen bir yüzey elde ederiz. Ara kat uygulamaları mutlaka yapılmalıdır. Son kat zemin kaplamasıyla epoksi kaplama işlemi tamamlanmış olur. Tekrarlamakta fayda gördüğümüz bir konu var.

epoksi kurutma makinası

Uygulama yapılacak yüzeyin mutlaka düzgün ve sağlam olması gerektiğini lütfen unutmayın. Epoksiden beklentileriniz nelerdir önce bunu belirleyin Epoksi yüzeyi isterseniz dokulu isterseniz düz yüzeyli tercih edebilirsiniz. Eğer kaymazlık isteniyorsa mutlaka dokulu yüzey tercih edilmelidir. Fakat temizliği kolay olmasını istiyorsanız yani hijyenin ön planda olduğu alanlarda düz yüzeyli epoksi kaplamaları tercih etmelisiniz.

Kurutek Epoksi Kurutma Makinaları

Epoksi uygulanan zeminin önce ve sonra değerlendirilmesi çok önemlidir. Eğer bu değerlere dikkat edilmezse uygulanan epoksinin tahminin altında bir ömrü olacaktır. Epoksi uygulaması yapılmadan önce ne gibi işlem yapmalıyız sorusunun cevabına aslında yukarıda az da olsa değindik. Epoksi uygulamasının yapılmadan önce mutlaka ama mutlaka nem kontrolü yapılması gerekmektedir. Eğer olması gereken nemin üzerinde bir nem tespit edilirse epoksi uygulanacak yüzeye yapışmayacaktır hem vaktinizi hem de naktinizi kaybedeceğinizi söyleyebiliriz. Sizlere önerimiz bu işleme başlamadan önce mutlaka danışmanlarımızdan yardım isteyiniz ve gerekirse mutlaka epoksi nem kurutma cihazlarımızdan kullanınız. Eğer nem alma işlemini uygulatırsanız epoksiniz uzun süreli dayanıklı olacaktır.

Epoksi Kurutma Makinesi Nedir?

Epoksi işleminin uygulanması bittikten sonra epoksi kurutma cihazlarımızdan birini kullanırsanız zahmet çekmeden kurutabilir sağlamlaştığına şahit olabilirsiniz. Hem vakitten hem nakitten tasarruf sağlamış olursunuz. Ayrıca Kurutek’i tercih ettiğiniz için doğru cihaz seçiminden işlem sonuna kadar size destek verecek arkadaşlarımız sizinle beraber olacaktır. Diğer markaların sunmuş olduğu epoksi kurutma cihazlarından temin ettiğinizde ve bu cihaz sizin alanınız için uygun değilse yüksek ısıda çalışırsa büyük ölçüde epoksinize zarar verecektir. Böyle bir ihtimalle karşılaşmamanız için danışman arkadaşlarımız her daim hizmetinizde olacaktır.