Ozonla Kötü Koku Giderme , virüs bakteri temizliği hizmeti sağlayan firmamız; İşlemde kullanılan Mucizevi ozonun oluşum hikayesini ve nerelerde niçin kullanıldığını sizlere anlatacağız.

Ozon Gazı Nedir?

Ozon doğal ve laboratuarda oluşturulabilen bir gazdır. Doğal yönteme baktığımızda dünyamızda bulunan oksijen gazının güneş ışınlarına maruz kalarak ozon dediğimiz gazı oluşturur peki bu ozon gazı ne işe yarar? Doğal olarak oluşan bu gaz dünyamızın hayatta kalmamıza sağlayan atmosferimizde önemli rol oynamaktadır. Bu gazın laboratuar ortamında da üretilmesi de  mümkündür. Ozon jeneratörleri ile elektron cihazlarıyla saf oksijenden ozon elde edilir.
Ozon Gazının Avantajı Nelerdir?

Ozon gazı bilinen bütün dezenfektanlardan daha etkilidir. Örneğin klordan yaklaşık 4 bin kat daha güçlüdür. Zarar mı ozonun hiçbir zararı yoktur. Zaten havadaki oksijenden elde edildiğinden görevini yerine getirdikten sonra tekrar  oksijene dönüşür.Bu yüzden bir çok alanda kullanılabilir. Buna gıda sektörü de dahil. Ozonun yok ettiği kokulara şöyle bir bakacak olursak önce hayvan kokuları, banyo kokuları, Sigara alkol boya lağım küf kokuları yemek kokuları, yangın sonrası karbonmonoksit kokuları hastane kokuları çöplük kokuları, arıtma tesisinin kokuları kısacası tüm rahatsız edici kokulardır. 

Ozon, ekipman veya malzeme yüzeyinde artık bir kalıntı bırakmayan güçlü bir dezenfektandır. Bu, ozonun potansiyelini ve kullanılan yaygın kimyasalların çoğuna nazaran daha hassas bir dezenfektan olduğunu kanıtlar. Ozon, metal veya ahşap ekipmanlarda zararlı etkilere yol açmadan büyük sağlık önlemleri sağlayacaktır.Ozon, alanları dezenfekte etmek için kullanılabilir. ozon, koku kontrolü, küf iyileştirme ve diğer felaket restorasyon hizmetleri için uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Koku ve küf sporlarını uzaklaştırmak için kullanılan aynı işlem, endüstriyel ortamlarda bakterileri ve küfü öldürmek için kullanılabilir.

Ozonun Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir ?

Yaşam konut alanlarımızda, Tekstilde, Gıda sektöründe hayvancılıkta, Spor salonlarında, Okullarda, Marketlerde, Kapalı alanlarda, Otellerde, Sağlık alanlarında, Tarım alanlarında, Taşımacılıkta, Suyun kullanım alanlarda… Kısacası kullanılmadığı alan yok dersek yalan söylemiş olmayız. Şimdi kısa kısa bu kullanım alanlarını inceleyeceğiz.
Markette Ozonun Kullanım Avantajları Nelerdir ?

Markette ozon gazı kullanmanın çok büyük iki avantajı vardır ilki raflarda oluşabilecek kötü kokuları giderme ve taze ürünlerin tazeliklerini korumaya yardımcı olmaktır. Örneğin marketinizde eğer balık reyonu varsa buzları çözülen balıklar hızlıca mikroorganizmaları kendine çekerek bozulmaya ve kötü koku yaymaya başlayacaktır. Bunun önlenmesi için gelenellikle biz devreye girmekteyiz ozonla hem kötü kokuları giderip hem de steril hale getirebilmekteyiz aynı işlem meyve sebze reyonları içinde geçerlidir.

Çiftlikte ve Çiftlik Hayvanlarının Üretiminde Avantajları Nelerdir ?

Öncelikle bildirmeliyiz ki bu uygulama sayesinde ürettiğiniz hayvanlar daha az hasta olurlar ve daha sağlıklı üretim yapmanıza neden olurlar. Eğer üretim hanede ne işe yaradığını düşünüyorsanız hayvan kesiminden sonra ozonla dondurma işlemi hem daha sağlıklı olup hem de steril olacaktır. Bu sayede raf ömrü artacaktır. Çiftliklerinizde kötü kokuyu hapsedecek ve daha rahat bir ortam yaratacaktır. Ve en önemlisi ise çevre dostudur.

Otellerde Neden Ozon Kullanılır?

Otellerde kullanımı çok önemlidir. Şöyle kısaca bakacak olursak siz bir otele gittiğinizde ilk önce bakacağınız şey temizliktir. Hijyen insanoğlu için olmazsa olmazıdır. Düşünün ki kaldığınız otelde sizden önceki müşterilerin kalıntılarıyla karşılaşmak sizi mutlu etmeyecektir. Banyodan tuvaletten gelen kokuya da tahammül edebileceğinizi düşünemiyoruz. Bu yüzden otellerde koku ve steril için çok önemlidir. Ozon kokuları maskelemez hapsedip yok eder.

Yangın sonrası ozon temizliği yaptığımız otellerden çalışma görselleri:

[ngg src=”galleries” ids=”3″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Hastanelerde Ozon Kullanımı

Aslında en önemli kullanım alanlarının ilk başında hastaneler gelmelidir. Canımızı emanet ettiğimiz yerler steril olmalı. Ve var olan o hastane kokusu olmamalı. Steril demişken özellikle ameliyathaneler aciller tuvaletler ve ambulanslar özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı dezenfekte edilmelidir. Diğer dezenfektanlara göre 40 kat daha yoğun olduğundan çok sık tercih edilmektedir.

Okullarda Ozon Kullanımı

Çocuklarımızın eğitim alırken onların sağlıklı ve güzel kokan bir yerde eğitim alması gerçekten önemlidir. Anaokullarından Üniversiteye kadar tüm okulların temizliği firmamız tarafından kısa sürede yapılmaktadır. Çocuklarınız evlerinizden çok burada vakit geçirmektedir. Bir enfeksiyon salgını olsa havadan en hızlı şekilde yayılacaktır. Bu sayede enfeksiyon riskini en aza indirgemiş oluruz.

Taşımacılıkta da ozon kullanılmaktadır. Gıda taşımacılığında uzun yol taşımacılığında ürünlerin zarar görmemesi açısından ozon çok önemlidir. Şöyle örneklemek gerekirse Antalya’dan İstanbul’a gelecek olan bir sebzenin korunması açısından ozonlama işlemi yapılması gerekmektedir. Ozonun gıdaya ve insan sağlığına hiçbir zararı yoktur zaten ozon bir süre sonra havaya oksijen olarak karışacaktır. Ama bu süre içerisinde gıdalar uzun yolda dahi korunacaktır.

Ozon İşleminin Çevreye Zararları varmıdır ?

Sadece taşımacılıkta değil tarımda da son günlerde artık ozon kullanılmaktadır toprağa zarar veren bakteriler ozonla temizlenip toprağa zarar vermeden kullanılabilmektedir. Aynı şekilde tarım ürünlerine de zarar vermediğini söylemeliyiz. Ozon havadan ve elektrikle üretildiğinden hiçbir zararı yoktur fakat kullanım alanları gerçekten çok fazladır çiçekçiler bile artık günümüzde ozonlama işlemini tercih etmekte çünkü çiçeklerin ömrü uzamakta ve görselliği uzun süre korunmaktadır.

Gıda işlemede patojen içermeyen gıda ürünleri sağlamak önemlidir. Gıda ürünlerinin patojen içermemesi ve potansiyel olarak ölümcül patojenlerin üreme olasılığını azaltmak çok önemlidir ve bu nedenle yüzeydeki temizlik çok önemlidir. Sizlere bu konuda biraz daha ayrıntılı açıklama yapmak istiyoruz. Birçok işleme tesisi, halihazırda doğrudan gıda ürünlerinin yüzeyine mikroplardan müdahale adımları olarak su içinde ozon veya sulu ozon kullanır. Tüm gıda ürünlerinin yüzeyinde doğrudan kullanım için ozon güvenilirliğini onaylamıştır. Son on yıldır ozon gazı kullanımı %90 oranında artmış bulunmaktadır. Yüzey hijyeni için Ozon kullanımı, ozon kullanan bitkilerin veya daha düşük maliyet isteyen ve yüzey temizliği için daha etkili bir yönteme sahip bitkiler tarafından uygulanabilecek bir maliyet tasarrufu yöntemidir

Ozon klor ve diğer kimyasallar da olduğu gibi suya çözülebilir. Birçok tesiste, sulu ozon sağlayan ozon enjeksiyon sistemleri, anti-mikrobiyal müdahale için gıda ürünlerinde kullanılmaktadır. Sulu ozon, bitki içerisinde güvenli bir şekilde püskürtülebilir. Yada kullanılan ekipmanların dezenfektesi için uygulanabilmektedir.

Ozonla Temizlik Nedir ?

Ozonla temizlikte büyük ölçüde hayatımızda yerini almaya başlamıştır. Ozonlu temizlik sırasında genellikle iki aşamalı bir işlem gereklidir. Yüzeyler temizlenir ve biyo-filmler sıcak su veya temizleme adımıyla çıkarılır. Daha sonra tüm bakterileri, virüsleri, mantarları ve sporları yok eden yüzeyi sterilize etmek için ozon kullanılır. Ozon kullanımından sonra başka bir temizlik aşaması gerekli değildir. Aslında, ozonun yüzeyde hiçbir kalıntı bırakmayacağından, ozondan sonra durulama aşamasına gerek yoktur. Bu, temizlik süresini ve su kullanım maliyetlerini düşürebilir.

Kısacası ozon günlük yaşantımızda 1997 yılından itibaren sıklıkla karşılaştığımız bir uygulamadır. Havayı temizler kötü kokuları giderir dezenfektasyon olarak kullanılır ürünlerin ömrünü ileriye taşır küf kokularında bile etkilidir. Sizde bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız teknik ekip arkadaşlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ev Tipi Nem Alıcılar
Sanayi Tipi Nem Alıcılar
Elektrikli Isıtıcılar
Mazotlu Isıtıcılar
Ev Tipi Nem Alıcılar

Sanayi Tipi Nem Alıcılar

Elektrikli Isıtıcılar

Mazotlu Isıtıcılar