Genel

Epoksi Reçinesi Ne Kadar Sürede Kurur?

Epoksi reçinesi günümüzde pek çok farklı alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Bunların başında alışveriş merkezleri, fabrikalarda, müzelerde, arşiv ve depolama birimlerinde, apartmanlarda vb. gibi birçok farklı yerde epoksi reçinesine rastlanabilir. Epoksinin tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden bir tanesi kolayca döşenebilir olması ve hijyenik olmasıdır.

Epoksi Reçinesi Nedir?

Epoksi reçine, termoset adı verilen sınıfa ait oldukça güçlü bir yapıştırma kuvvetine sahip malzemedir. Metro istasyonlarında, vapurlarda, alışveriş merkezlerinde kullanılan ve genellikle plastik yüzeylerin kaplandığı bir malzemedir. Epoksi yüzeye uyguladıktan bir süre sonra sıvı halden katı hala geçer.

Epoksi Reçinesi Ne Kadar Sürede Kurur?

Epoksinin kuruma süresi kullanılan malzemenin cinsine ve uygulanan zemine göre değişiklik göstermektedir. Bu değişkenler hesaba katılarak alınan epoksi kuruma süresi yaklaşık olarak 24 saattir. Ancak kimi durumlarda 3-7 gün arasında bir zaman almaktadır. Uygulanan zemine bağlı olarak kuruma süresi 3-4 dakikaya kadar bile düşebilir. Epoksinin yapısına bakıldığında oldukça sağlam ve kolay temizlenebilen bir yapıda olduğu görülmektedir. Epoksinin kuruma şartlarına bakıldığında özellikle soğuk havalarda uygulandığında daha çok çabuk kurumaktadır. Epoksi reçinesinin donma seviyesi ne kadar yükselirse kuruma hızı da o kadar düşecektir. Kuruma süresini kısaltmak adına kullanılabilecek çok çeşitli yollar bulunmaktadır, kimisinde uygulanacak yüzeyi ısıtmak, kimisinde dışarıdan işlem yapmak gibi ancak profesyonel ellerde yapılmadığı sürece sararma ve çatlamaya uğrayabilir.

Related Posts