Genel

Epoksi Kurutma

Epoksi hali hazırda pek çok alanda aslında hayatımızda olan bir maddedir. Mücevher ve mutfak eşyaları gibi malzemelerle çalışmak isterseniz ilk akla gelen ürünlerden bir tanesi de epoksi olacaktır. Fakat bu denli işlevsel bir maddenin kullanımı ve sorunları da yanında gelmekte. Epoksi kullanan kişilerin en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi “epoksi kurutma” süresidir.

Epoksi Reçinenin Kuruması Ne Kadar Sürer?

Epoksi reçinesinin kuruma süreleri hakkında net bir bilgi vermek çok doğru olmayacaktır çünkü bu süreç sizin kullandığınız marka ve modele göre değişenlik göstermektedir. Bu noktada tam olarak bir zaman öğrenmek isterseniz size sunulan talimatlara bakabilirsiniz.

Ancak bu süreç çok önemlidir çünkü epoksi reçine uygulanmış ve henüz kurumamış bir nesnenin haraket ettirilmesi ve zımparalanması büyük oranda risk oluşturacaktır. Tamamen kuruması ise birçok durumda 72 saati bulabilir.

Epoksi Reçine Nasıl Daha Hızlı Kurutulur?

Çoğu zaman reçinenin kendi kendine kurumasını beklemek oldukça yorucu bir süreç haline gelebilir. Bu süre içerisinde zamandan tasarruf etmek için uygulayabileceğiniz farklı yollar bulunmaktadır.

Epoksi reçine ısı uygulandığında çok daha hızlı kurur. Bu nedenle epoksi kurutma süresini azaltmak için uygulanabilecek en iyi yollardan bir tanesi malzemenin ısıtılmasıdır. Elbette reçine malzemeye döküldükten sonra ısı uygulamak da işe yarayacaktır. Fakat unutmayın bu işlemi dikkatlice yapmalısınız, aksi durumda yüzeyde çatlamalar meydana gelebilir.

Related Posts