Genel

Şap Kurutma Cihazları Nasıl Çalışır?

Şap kurutma cihazı, ortamda bulunan nemi emer ve onu su haznesinde doldurur. Bununla birlikte, şapla beraber beton da kurumaya başlar. Şap kurutma cihazı, diğer adıyla nem giderici ya da nem kurutma makinesi olarak da bilinmektedir. Etrafta yoğunlaşan nemi kontrol altına almak için kullanılır. Evinizde, sitenizde, iş yerinizde bununla ilgili bir sorun çıktığında, şap kurutma cihazını bir an önce kullanmanız gerekebilir. Sanayi tipi olan bu aletler, klimaların tersine, dışarıdaki havayı içine çeker.

Nem Neden Kontrol Altına Alınmalıdır? 

Havada yer alan su buharına nem denilmektedir. Bunun standardı da sıcaklığa ve basınca göre değişiklik gösterir. Eğer sıcaklığın artışıyla birlikte, nemde de olağandan fazla birikirse, ortama salınmaya başlayarak, zarar verir. Nem olduğu zaman, bunun önüne geçilmesi gereklidir. Eğer, nem oluşumunun önüne geçilmezse, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

  • Evde kötü kokular oluşabilir.
  • Elektronik eşyalarda çeşitli arızalar çıkabilir.
  • Rutubet giderek artabilir.
  • Mobilyaların kabarmalarına yol açabilir.
  • Duvarların dökülmesine neden olabilir.

Şap Kurutma Cihazlarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Şap kurutma cihazı, özellikle büyük AVM’lerde, katlı ya da kapalı otoparklarda, kafelerde kullanılmaktadır. Buralar sıkça insanın girip çıktığı, sirkülasyonun olduğu yerlerdir. Aynı zamanda düz bir zemine de sahiplerdir. Şap kurutma cihazlarının çalışma prensibi için, düz bir zeminin bulunması şarttır. Böylelikle, atılan şap sağlıkla ve pürüzsüz bir şekilde kurumuş olur. Daha sonra da üstüne, epoksi gibi malzemelerin döşenmesi mümkündür. Bu cihazın üstünde bir higrostat bulunmakta olup, onunla uygun nem seviyesi sağlanabilir. Şap kurutma cihazı oldukça hafiftir, görüşü estetiktir ve her yere kolayca girip çıkabilme işlevine sahiptir. Bu yüzden, birçok alanda kullanılmasının imkânı bulunmaktadır.

Related Posts