Genel

Epoksi Reçinesi Ne Kadar Sürede Kurur?

Epoksi reçinesi, bilhassa alışveriş merkezlerinde, fabrikalarda, müzelerde, arşiv ve depolama bölümlerinde, lojmanlarda ve apartmanlarda kullanılması tercih sebebi olan bir zemin kaplama malzemesidir. Epoksinin tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Epoksi, kolayca döşenebilir, antibakteriyel özelliğe sahiptir, hijyenik anlamda da güçlüdür. Bu anlamda, epoksi zeminin ne kadar sürede kuruduğu da önemlidir. Çabuk etki gösterdiğinden, zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Epoksi Reçinesi Nedir?

Epoksi reçine, termosetler denilen sınıfa ait yüksek yapıştırma kuvveti bulunan bir malzemedir. Metro istasyonlarında, tren istasyonlarında, vapurlarda, alışveriş merkezlerinde kullanılan, plastik yüzey kaplama malzemesidir. Epoksi, iki komponentin reaksiyonu sonucu ortaya çıkmaktadır. Bekledikçe, sıvı halden katı hale geçip, kuruma işlemine girer. En önemli reçinelerden biri, elyaf takviyesi taşıyanlardır.

Epoksi Reçinesi Nerelerde Kullanılır Ve Ne İşe Yarar?

Epoksi reçine, yüzeyleri kaplanabilen her türlü düz zeminde kullanılan malzemeye denilmektedir. Epoksi reçine, hayatımızın her alanında her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu malzemenin kullanıldığı kimi yerler şunlardır:

  • Yüzey kaplamalar
  • Endüstriyel sektörler
  • Müzik aleti yapılan sektörler
  • Otomativ ve havacılık sanayisi
  • Sportif ürünlerin yapımı

Epoksi Reçinesi Ne Kadar Sürede Kurur?

Epoksi kurutma cihazı, malzemelerin cinsine ve zemine göre değişmektedir. Epoksi reçinesinin kuruma süresi ortalama olarak 24 saattir. Fakat, bazı durumlarda kuruma süresi 3-7 gün arasında değişebilmektedir. Epoksi, 3 dakika gibi kısa bir sürede de kuruyabilir. Fakat, bunun için oldukça ince zemine uygulanmalıdır.  Epoksi, temizleme, sağlamlılık ve uzun süre kullanılabilirlik açısından da oldukça işlevsel bir malzemedir. Epoksi reçine, özellikle soğuk havalarda yapıldığında daha çabuk kurumaktadır. Çünkü, donma seviyesi ne kadar artarsa, kuruma süresi de o kadar artmaktadır. Eğer, reçine daha önceden ısıtılıp, eritilerek kullanılırsa, döşendiğinde daha çabuk kurumaktadır.

Related Posts