Genel

Evde Nem Alma Oranı Kaç Olmalı? (%70)

Çoğunlukla evde vakit geçirildiği düşünülürse insan sağlığı üzerindeki etki evdeki nem oranının yeterli olmasıyla doğru orantılıdır. Limitin üzerindeki ya da altındaki nem oranı solunum kalitesi açısından önemlidir. Ev tipi nem alma cihazı ile dengeli bir hava teneffüs etmek mümkündür. Nem oranını 70 olarak gösteren bir alanda yüksek nem olduğu ve müdahale edilmesi gerektiği söylenebilir.

Ev Tipi Nem Alma Cihazı 

Nem alma cihazı seçerken özelliklerine iyi bakılmalı ve yeterli performansı göstereceğinden emin olunmalıdır. Öksürük, kuru cilt, nefes alma problemi gibi sorunlar kuru bir havanın yarattığı sonuçlardır. Diğer yandan küflenme belirtileri, bunalma gibi tetikleyici unsurlar da yine nem oranının fazlalığıyla ilgilidir. Nemi olması gereken ayarda tutabilmek için ev tipi nem alma cihazına ihtiyaç vardır.

Nem Alma Cihazı Ne İşe Yarar?

Nem alma cihazı, nem değeri yüksek alanlarda havayı dengeleme amaçlı çalışır. Su basması gibi bir durum yaşandığında mutlaka cihazı çalışmalı; aksi halde küflenmeyle karşılaşmak hiç de şaşırtıcı olmaz. Fazla nemin bulunduğu ortamlara mutlaka kötü koku, pas gibi istenmeyen durumlar eşlik eder. Hava partikülleri içine hapsolmuş nemin duvarlara yapışmasını engellemek yalnızca nem alma cihazıyla mümkündür.

Sanayi Tipi Nem Alma Cihazı 

Üretim yerlerinde fazla nemden dolayı meydana gele küflenme görülürse, gıda bozulmalarına ve iş aksamalarına sebebiyet verebilir. En az evler kadar iş yerlerinde de doğru nem oranını yakalamak gerekir. Sanayi tipi nem alma cihazı ile doğru hava akışını sağlamak mümkündür. Diğerlerinden farklı olarak duvara askılı veya tekerlekli seçenekleri vardır. İnşaat sektöründe ya da su baskını giderilme çalışmalarında mutlaka bulunması gereken bu cihaz, olmazsa olmaz demirbaşlardandır. Su haznesi, ses hızı, genişliği ve boyutu birbirinden farklı olarak üretilen bu makinalar alanın büyüklüğüne göre tercih edilir.