Genel

Nem Giderme Nedir ve Nasıl Önlenebilir?

Nem alma işlemi, bir ortamdaki nem oranının sistematik bir işlem ile düşürülmesidir. Endüstriyel alanda yaygın olan işlem, neme duyarlı maddelerin depolandığı alanlar (örn: tarım gübreleri, ürün tohumları, ilaçlar, yağlı boya resimleri, askeri malzemeler, tarihi eserler vb.) için sıklıkla kullanılan bir işlemdir .İnsan sağlığı için de bulunulan ortamın belli bir nem ortalaması olmalıdır. Bunun için kapalı alanlarda da yaygınlık göstermekte olan nem alma işlemi nadiren ev içerinde de uygulanmaktadır. İşlemi gerçekleştirmenin alıcı cihazlar klima sistemleri içerisinde az bilinen sistemlerdendir.

Bunun yanı sıra nem giderme çalışma sistemi olarak insan hayatında oldukça öneme sahiptir. Bunun için nem alma cihazları kullanılmaktadır ve ortamdaki nem ideal seviyeye ayarlanmaktadır.

Nem Alma Cihazları Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Cihazlar temelde nemli havayı toplayarak, nemi yoğuşturur; nemi yoğuşan havayı tekrar dışarı bırakma işlevini yerine getirirler. Topladığı nemi bir haznede su halinde depolar. Nem oranı istenilen seviyeye ulaşınca cihaz durur, nem oranı artınca/düşünce cihaz çalışır. Nemi almak, oda sıcaklığını 1–2 derece arttıracaktır. Artan sıcaklık, yüksek nem oranına göre daha düşük bir sıcaklık hissi verecektir. Elbette tüm bu özelliklerini yerine getiren nem alma cihazlarında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Her nem alma işlemi için aynı cihaz kullanılamaz.

Cihaz Seçiminde Önemli Olan Konular Nelerdir?

Nem giderme için pek çok cihaz üretilmekte ve satışı yapılmaktadır. Hatta kiralama yoluna bile gidebilir, belirli bir süre için kullanabilirsiniz. Ancak her cihaz aynı işlevi görüyor mudur? Elbette hayır bunun dikkat dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Buna göre:

  • Cihazın neme göre belirli bir kapasitesi vardır. Buna dikkat edilmesi gereklidir.
  • Ev, küçük ofis veya belirli küçük bir oda için alınıyorsa kapasitesi düşük olmalıdır.
  • Depo, salon veya büyük bir yer için kullanılacaksa kapasitesinin olabildiğinde yüksek olması gereklidir.
  • Cihazın W derecesi dikkate alınmalı ve gücüne bakılmalıdır.
  • Aynı zamanda harcadığı enerji kontrol edilmeli ve test edilip edilmediğine bakılmalıdır.

Tüm bu özellikleri farklı farklı modellerde toplayan Kurutek firmamızı deneyebilirsiniz. Üstelik cihazlar ücretsiz kargolama seçeneği ile 2 yıla varan garanti kapsamındadır. Sizde müşteri temsilcimize ulaşarak hemen bir tanesini temin edebilirsiniz.

Related Posts