Genel

İnşaat Kurutma Nedir?

İnşaat kurutma işlemi, firmaların her mevsim, hava koşullarından etkilenmeden inşaata devam etmesini mümkün kılar. Bu uygulama genelde nem kurutma cihazlarıyla yapılır. İnşaat malzemelerine herhangi bir zararı olmaz.

İnşaat Kurutma İşlemi Neden Yapılır?

Bu, inşaatın sorunsuz bir biçimde sürdürülebilmesi, malzemelerin çevresel etkilerden korunması için çok önemlidir. Nem, rutubet , yağmur ve kar suları malzemelerin verimliliğini yok eder, hatta onları tamamen kullanılamaz hâle getirir. Bunu engellemek için inşaat kurutma uygulaması yapılmalıdır.

Aksi takdirde yapı malzemeleri bir süre sonra ıslaklığın etkisiyle kabarıp şişer ve inşaatten ayrılır. Yapının kendi kendine kurumasını beklediğinizde, nemin bitip bitmediğinden tam emin olamazsınız. Üstelik bu, teslim süresinin uzamasına yol açar. İşte bunları kurutma işlemiyle önleyebilirsiniz.

İnşaat kurutma işlemi yapılmazsa, projeye devam edebilmek için yaz aylarını beklemek gerekir. Takdir edersiniz ki bu, çok zaman kaybettirecek ve iş sürecini sekteye uğratacaktır. Ayrıca büyük ölçüde para kaybına yol açacak, kurutulmayan yağmur suları malzemelerin çürümesine ve inşaatta rutubet oluşmasına sebebiyet verecektir.

İnşaat kurutma işlemi sayesinde bu risklerin önüne geçilir. Yağmur, kar ve benzeri faktörler nedeniyle inşaatı durdurmak gerekmez.

İnşaat Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu işlem yüksek hızda çalışan, gelişmiş nem kurutma cihazlarıyla sağlanır. Bu cihazı kullanan her firma inşaat projelerini daha hızlı, verimli, güvenli bir şekilde gerçekleştirir. Söz konusu cihazlar kalın betonları rahatlıkla kurutma özelliğine sahiptir.

Related Posts