Genel

Ortamın Nem Oranı En Az Kaç Olmalı?

İnsanlar kendi hislerine ve yaşam deneyimlerine göre nemin düşük mü yüksek mi olduğunu tahmin edebilirler, ancak ölçümlerle çözüm bulmak çok daha faydalıdır. Ortamdaki düşük nem; ağız ve burunda kuru akıntı, burun tıkanıklığı, burun boşluğunda yanma hissi, nefes alamama, öksürme ve nefes almada zorlanmalara neden olur.

Odada bir ısı kaynağının bulunması kuruluğun artmasına neden olabilir. Nem oranı yüksek evlerde rutubet ve küf görülebilir. Duvarlarda ve pencerelerde neme bağlı buhar oluşabilir. Özellikle sahile yakın evlerde ve güneş ışığının ulaşmadığı yerlerde nem oranı yüksektir. Ev tipi nem alma cihazı kullanılarak ortamın nem oranı dengelenebilir.

Nem ihtiyacı Neye Göre Değişir?

Nem ihtiyacı mevsime bağlıdır. Örneğin, ısıtıcılar kullanıldığı için kışın iç ortam havası daha hızlı kurur. Nemi dengelemenin en kolay yolu odayı iyi havalandırmaktır. Her gün rüzgâr esecek ve pencereleri açacak şekilde ortamdaki havayı temizlemek gerekir. Güneş ışığı almayan dairelerde, dairelerin alt katlarında daha fazla nem görülür.

Çatıdan veya su deposundan gelen akımlar da nemin yükselmesine neden olur. Bir daire seçerken bu noktalar dikkate alınmalıdır. Ya da endüstriyel iş yapılan ortamlarda nem oranı düşük olmalıdır. Metal ve endüstriyel işlerde nem korozyona sebep olabileceğinden sanayi tipi nem alma cihazı mutlaka kullanılmalıdır.

İdeal Nem Oranı Ne Olmalıdır?

Nem, havadaki su buharının oranıdır. Evde, hızı belirtilen nem türüne bağıl nem denir. Uzmanlar ideal ev ve iç mekân bağıl neminin %50 olması gerektiğini söylüyor. %60’ın üzerindeki ve %40’ın altındaki nem sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturmaz. Nem, klimalar ve havalandırma üniteleri üzerindeki ekranlarla ölçülebilir. Ayrıca nem ölçme cihazı kullanarak ortamın nem oranı öğrenilebilir.  Ortamda yüksek oranda nem bulunursa nem alma cihazı kullanılabilir.

Related Posts