Genel

Şap Kurutma Cihazları Kaç Günde Kuruma Sağlar?

Şap temel olarak steptik bir malzemedir. Şap su ile karıştırılarak çözülür bu nedenle uygulandıktan sonra dahi içerisinde belirli oranda su kalır. Şap kurutma cihazları ortamda bulunan nemli havayı içine hapseder ve dışarıya kuru olarak tekrar verir. Bu yüzden uygulama sahasında belirli bir süre sonra kuruma işlemi tamamlanmış olur. İkinci aşama olarak şap ile çimento karıştırılarak şap betonu elde edilir. Bu harcın uygulandıktan sonra kurutulabilmesi için önemli olan nokta yüzeyin pürüzsüz olmasıdır. Pürüzsüz yüzeylerde şap kurutma cihazları daha iyi bir verim ile çalışırlar. Toprak alanlar, su sızıntısı ve nemli ahşap zeminler için kullanıma uygun değildir.

Şap Kurutma Cihazı Nasıl Çalışır?

Şap kurutma cihazları ortamda bulunan nemi içine çeker ve hapseder. Böylelikle yüzeylerde kuruma sağlanmış olur. Yeteri kadar kuruyan yüzeylere epoksi işlemi uygulanabilir. Şap uygulandıktan sonra kısa süre içerisinde kurutulması gerekmektedir. Doğru oranda kurutulma yapılmaz ise yüzeylerde kabarma ve dökülme görülebilir. Şap kurutma cihazları uygun maliyetleri ile ileride oluşacak daha büyük maliyetlerin önüne geçer.

Şap Kurutma Cihazı Uygulandıktan Sonra Ne Kadar Süre Sonra Kuruma Olur?

Uygulanan beton ve şap kurutma süreci doğal şartlarda 60 ile 90 gün arasında sürebilir. Uygulanan beton ve şap hacme göre değişiklik gösterir. İnşaat sektörü için bu uzun bir zaman demektir. Şap kurutma cihazları ile bu süreç çok daha kısa sürmektedir. Katman katman kurutma işlemi uygulanırsa yapı ve malzemenin kullanım süresi uzayacaktır.

Related Posts